Ray-Ban to kultowa marka okularów, której początki sięgają pierwszej połowy XX wieku. Przyjrzyjmy się zatem historii tych produktów, skupiając się na popularnych modelach, ale także na tym, jak uniknąć zakupu podróbek. 

ray-ban-g3e79a00d9_1280.jpg

Krótka historia marki Ray-Ban

Ray-Ban to marka okularów przeciwsłonecznych i korekcyjnych ze Stanów Zjednoczonych. Stoi za nią firma Bausch&Lomb, która założyła ją w 1937 roku. Ich wielka popularność rozpoczęła się w latach 50. i 60. dzięki filmom z „buntownikiem” Jamesem Deanem, piękną Audrey Hepburn, która nosiła model Wayfarer w Śniadaniu u Tiffany'ego (1961), czy Peterem Fondą, noszącym modele Olympian I i II w filmie Swobodny jeździec (1969), który do dziś jest kultowym hitem filmowym.

Największą popularność okulary Ray-Ban zyskały w latach 80. XX wieku, głównie za sprawą filmu Top Gun (1986), w którym największą sławę zdobyły tzw. pilotki, czyli modele o nazwie Aviator. Z czasem jednak ich popularność zaczęła spadać. Choć na przełomie tysiącleci zmienił to kolejny film – Matrix (1999), w roku jego premiery firma Bausch&Lomb sprzedała markę włoskiej firmie Luxottica, która do dziś jest jej właścicielem i najprawdopodobniej nie żałuje zakupu.

O okularach Ray-Ban

Okulary Ray-Ban zyskały status ikony z wielu powodów, nie tylko dzięki powiązaniu z kultowymi filmami w historii kina. Dlaczego produkty tej marki są tak popularne? 

  • Interesujący, zawsze aktualny wzór – popularne modele, takie jak Wayfarer, wyglądają interesująco wizualnie, a na dodatek są ponadczasowe. W końcu ten konkretny model jest najpopularniejszy od ponad 70 lat, więc był noszony przez kilka pokoleń! Istnieją jednak jeszcze starsze popularne modele (patrz poniżej).

  • Zróżnicowana gama kolorów i kształtów – podczas gdy modele Wayfarer najczęściej mają oprawki w kolorze czarnym, inne warianty Ray-Ban są dostępne w różnych kolorach. Poszczególne produkty mogą również różnić się barwą szkieł, dzięki czemu nadają się do różnych aktywności. Zróżnicowane są także kształty, co sprawia że okulary te pasują do wszystkich typów twarzy – od owalnych, przez okrągłe i kwadratowe, aż po trójkątne.

  • Różnorodność typów oprawek – stałe oprawki okularów Ray-Ban mogą być pełne, ale dostępne są również modele z półoprawkami, a także całkowicie bez oprawek. Tak więc wybór zależy tylko od tego, którą opcję preferujemy w okularach korekcyjnych lub przeciwsłonecznych. 

  • Okulary można w pełni spersonalizować – na stronie producenta możesz w pełni dostosować okulary do własnych wymagań. Do wyboru są między innymi konkretne oprawki, soczewki czy grawerunki. 

  • Modele dla każdego – dostępne są modele unisex, ale także okulary dla mężczyzn lub kobiet. Co więcej, marka Ray-Ban oferuje również szeroką gamę okularów dla młodszych chłopców i dziewczynek. 

  • Wysokiej jakości materiały – okulary przeciwsłoneczne Ray-Ban wykonane są z wysokiej jakości metalu lub wytrzymałego plastiku czy karbonu. Tak więc, choć nie są to bynajmniej najtańsze produkty w tym segmencie rynku, mogą wytrzymać naprawdę długo bez uszkodzeń. 

Popularne modele okularów Ray-Ban

Okulary Ray-Ban występują w wielu modelach, a niektóre z nich są bardzo popularne praktycznie na całym świecie. Stwierdzenie to jest szczególnie prawdziwe w przypadku okularów przeciwsłonecznych. Które modele należą obecnie do najpopularniejszych?

  • Ray-Ban Aviator – pierwszy model tej marki, który pierwotnie został zaprojektowany dla amerykańskich pilotów. Do dziś zresztą poszczególne jego warianty nazywane są „pilotkami”. Stały się kultowymi okularami, są modne od ponad 80 lat, a ich popularność trwa niezmiennie do dziś. 

  • Ray-Ban Wayfarer – pierwsze okulary Wayfarer, zaprojektowane przez Raymonda Stegemana, zostały wprowadzone na rynek w 1952 roku. Mają typowy kształt, wysokiej jakości i trwałe plastikowe oprawki, są popularne także ze względu na swój styl retro, który przyciąga wzrok od pierwszego spojrzenia. 

  • Ray-Ban Erika – kolejne okulary retro, które cieszą się popularnością już od dłuższego czasu, a jednocześnie wciąż powstają nowe modele. Pomimo nazwy istnieją w wariantach dla mężczyzn, dla kobiet, a także w wersjach unisex, ale są też modele odpowiednie dla dzieci obu płci.

Ostrzegamy: w 2021 roku światło dzienne ujrzały inteligentne okulary o nazwie Ray-Ban Stories, opracowane wspólnie z Facebook Reality Labs. Wyposażone są na przykład w słuchawki Bluetooth oraz wbudowaną kamerę i aparat, co spowodowało, że zaczęły pojawiać się problemy z prywatnością i możliwością nadużyć.

7385-15977-2400.jpg

Kultowe okulary Ray-Ban Aviator

6672-15928-2400.jpg

Okulary Ray-Ban Wayfarer

3595-20532-2400.jpg

Okulary Ray-Ban Erika są odpowiednie również dla dzieci 

Uważaj na podróbki!

Ray-Ban, podobnie jak inne kultowe marki, od dawna ma problemy z podróbkami, które często są sprzedawane na nieuczciwych stronach internetowych. Zwykle można rozpoznać je po tym, że przyciągają nierealistycznie niskimi cenami. Zachowaj więc ostrożność przy zakupie okularów Ray-Ban i upewnij się, że nie kupujesz ich za nietypową kwotę na podejrzanie wyglądającej stronie internetowej. Zamiast tego polecamy kupować tylko od zweryfikowanych sprzedawców. 

Ze względu na działalność oszustów, firma Luxottica wprowadziła w 2016 roku politykę MAP, czyli politykę „minimalnej ceny reklamowej”. Chociaż minimalne ceny poszczególnych modeli nigdzie nie są określone, reklamy okularów Ray-Ban z ekstremalnymi rabatami są zabronione. Kupując te produkty, należy pamiętać, że nawet najtańsze modele kosztują ponad 300 złotych, ale ceny te są zwykle znacznie wyższe. Przy zakupie po wyjątkowo niskich cenach istnieje ryzyko zakupu podróbek.