Okulary przeciwsłoneczne mogą stanowić niezawodną ochronę oczu, zwłaszcza w miesiącach letnich, a także podczas prowadzenia samochodu lub uprawiania sportu. Co więcej, powinny dobrze na Tobie wyglądać. Ale na co zwrócić uwagę przy wyborze?

young-woman-g8a8f7ca41_1280.jpg

Wybierz odpowiedni filtr UV

Podstawowym parametrem przy wyborze okularów przeciwsłonecznych powinien być ich filtr UV, który chroni oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym pochodzącym ze słońca, które jest szkodliwe przy długotrwałej ekspozycji. Okulary z dobrym filtrem UV chronią przed promieniowaniem o długiej fali (UVA) i średniej fali (UVB). Istnieje co prawda również promieniowanie o krótkiej fali (UVC), ale jest ono w dużej mierze blokowane przez warstwę ozonową po wejściu do atmosfery. 

W każdym przypadku okulary przeciwsłoneczne powinny mieć filtr UV o wartości co najmniej 400. Skup się więc na tej wartości jako pierwszym parametrze. Zwróć również uwagę na to, czy produkt posiada, tzw. standard EEC, który wskazuje na jego zdolność do pochłaniania wspomnianego promieniowania UVA i UVB.

Zwróć uwagę na obecność filtra polaryzacyjnego

Okulary przeciwsłoneczne nie tylko chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale mogą również przyczynić się do bezpieczeństwa na drodze, pozwalając kierowcom lepiej widzieć drogę w jasnym słońcu. Jeśli chcesz używać okularów przeciwsłonecznych głównie za kierownicą, powinny one mieć filtr polaryzacyjny, który znacznie eliminuje odblaski. Pod względem designu produkty te nie różnią się od innych okularów.

Sprawdź, z jakiego materiału wykonane są oprawki i soczewki

Wybierając okulary przeciwsłoneczne, należy również wziąć pod uwagę materiał wykonania oprawek i soczewek, który może mieć wpływ na funkcjonalność, ale także na trwałość, a tym samym żywotność. Jakie są dostępne opcje? 

 • Materiał oprawek – zazwyczaj oprawki są wykonane z plastiku lub metalu. Te pierwsze są lekkie, ale mniej wytrzymałe, podczas gdy te drugie mają odwrotne właściwości. Istnieją również okulary z drewnianymi oprawkami, które coraz bardziej zyskują na popularności.

 • Materiał soczewek – do wyboru mamy soczewki plastikowe, które są lekkie i odporne na stłuczenia, ale z drugiej strony mają gorsze właściwości optyczne i mogą ulec zarysowaniu. Szklane soczewki łatwiej mogą się stłuc, ale mają doskonałe właściwości optyczne i są odporne na zarysowania.

Weź pod uwagę kolor szkieł

Okulary przeciwsłoneczne mogą mieć szkła w różnych barwach, co wpływa nie tylko na aspekt wizualny, ale także praktyczny. Każdy kolor pozwala na inne widzenie. Szare i czarne szkła są uniwersalne. Zmniejszają intensywność światła, ale nie zniekształcają widzenia, więc nadają się do praktycznie wszystkich aktywności. A co z innymi kolorami?

 • Szkła brązowe – poprawiają kontrast i są polecane osobom z krótkowzrocznością.

 • Szkła żółte i pomarańczowe często spotykane w goglach sportowych, ponieważ poprawiają widoczność np. na śniegu.

 • Szkła czerwone również ten wariant jest powszechnie stosowany w okularach sportowych i nadaje się zarówno na śnieg, jak i nad morze.

 • Szkła niebieskie mogą pomóc przy dalekowzroczności, ale wpływają na widzenie, więc nie są zalecane dla kierowców.

 • Szkła zielone zmniejszają jasność, dzięki czemu nadają się do wszystkich aktywności na świeżym powietrzu, a także mają pozytywny wpływ na zmęczone oczy.

3544-1692-2400.jpg

Rozważ zakup korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych 

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, noszenie okularów przeciwsłonecznych nie stanowi problemu, jednak niektóre osoby nie chcą lub nie mogą ich używać. W takim przypadku możesz sięgnąć po korekcyjne okulary przeciwsłoneczne, które są niczym innym jak okularami przeciwsłonecznymi ze szkłami korekcyjnymi. Te nie tylko chronią przed promieniami słonecznymi, ale również służą do korygowania wad wzroku. Ponadto w niektórych sklepach możesz znaleźć specjalne okulary przeciwsłoneczne do czytania.

Nie lekceważ wymiarów okularów przeciwsłonecznych 

Okulary przeciwsłoneczne powinny być oczywiście dobrze dopasowane. Dlatego przy wyborze należy skupić się na ich wymiarach.  Istnieją trzy podstawowe parametry, które są naprawdę ważne w tym względzie.

 • Długość zauszników – zauszniki okularów męskich są zwykle dłuższe niż zauszniki okularów damskich, które z kolei są dłuższe niż zauszniki okularów dziecięcych. 

 • Szerokość szkieł – jest to szerokość w najszerszym miejscu i ten parametr również może mieć znaczenie dla idealnego dopasowania okularów przeciwsłonecznych.

 • Szerokość mostka – oznacza odległość między szkłami i zazwyczaj wynosi od 14 do 24 mm.

Weź pod uwagę swój kształt twarzy

Każdy człowiek ma charakterystyczną twarz, która czyni go wyjątkowym. Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych zwróć uwagę również na ich kształt, który można podzielić na cztery podstawowe typy. Jakie one są?

 • Twarz owalna – osoby o takiej twarzy mogą sięgnąć praktycznie po każde okulary i nie muszą też obawiać się eksperymentów.

 • Twarz okrągła – odpowiednie mogą być szkła kanciaste (kwadratowe lub prostokątne), a także okulary z wąskimi oprawkami lub w ogóle bez oprawek.

 • Twarz kwadratowa – tu również odpowiednie będą wąskie oprawki lub okulary przeciwsłoneczne bez oprawek, ale zazwyczaj zalecane są kształty okrągłe lub owalne.

 • Twarz trójkątna – w tym przypadku należy również wybrać okulary przeciwsłoneczne z owalnymi lub okrągłymi szkłami. 

Nie lekceważ designu okularów przeciwsłonecznych

Oczywiście okulary przeciwsłoneczne to nie tylko ochrona przed promieniami UV, ale także charakterystyczny dodatek modowy. Pod tym względem warto wziąć pod uwagę kolor i kształt oprawek. Mogą być one okrągłe, owalne, kwadratowe lub prostokątne, ale także specjalne (np. pilotki lub tzw. kocie oczy). Wskazany jest też wybór pod kątem wieku i płci. Chociaż istnieją również opcje unisex, niektóre okulary przeciwsłoneczne są odpowiednie dla kobiet, inne dla mężczyzn i oczywiście istnieje również wiele modeli dziecięcych dla chłopców i dziewcząt.

teeth-g1bb854271_1280.jpg